Illinois High School Football Top 10 Fared

Class 8A
1. Homewood-Flossmoor (1-0) beat Downers South 56-15.
2. Stevenson (1-0) beat Palatine 26-24.
3. Loyola (1-0) beat Marquette, Wisc., 35-0.
4. Naperville Central (1-0) beat Glenbard North 13-12.
5. Maine South (0-1) lost to Montini 20-17.
6. Bolingbrook (0-1) lost to Glenbard West 28-7.
7. Edwardsville (1-0) beat Quincy 34-9.
8. Barrington (1-0) beat Glenbrook South 50-23.
9. Oswego (0-1) lost to Batavia 36-28.
(tie) Hinsdale Central (1-0) beat O’Fallon 41-14.
Class 7A
1. Glenbard West (1-0) beat Bolingbrook 28-7.
2. Chicago Mt. Carmel (1-0) beat Marist 21-14.
3. Lincoln-Way East (0-1) lost to Oak Park River Forest 14-13.
(tie) Simeon (0-1) lost to East St. Louis 28-21.
4. East St. Louis (1-0) beat Simeon 28-21.
5. Libertyville (1-0) beat Elk Grove 55-28.
6. Wheaton Warrenville South (1-0) beat Wheaton North 10-7.
7. Normal Community (1-0) beat Belleville East 63-31.
8. Glenbard North (0-1) lost to Naperville Central 13-12.
9. Wheaton North (0-1)lost to Wheaton Warrenville South 10-7.
10. Belleville West (0-1) lost to Normal West 34-30.
Class 6A
1. Sacred Heart-Griffin (Springfield)(1-0) beat Springfield 51-7.
2. Providence (0-1) lost to Joliet Catholic 35-13.
3. Montini (1-0) beat Maine South 20-17.
5. Hinsdale South (0-1) lost to Romeoville 43-14.
6. Cary-Grove (1-0) beat Prairie Ridge 21-14.
7. Lemont (1-0) beat Plainfield South 21-6.
8. Normal West (1-0) beat Belleville West 34-30.
9. Oak Lawn Richards (0-1) lost to Lincoln Way North 30-29.
10. Prairie Ridge (0-1) lost to Cary-Grove 21-14.
Class 5A
1. Joliet Catholic (1-0) beat Providence 35-13.
2. Nazareth (1-0) beat Bloomington 34-6.
3. St. Francis (1-0) beat Kelvyn Park 46-0.
4. Normal University (1-0) beat Urbana 38-16.
5. Metamora (1-0) beat Pontiac 52-13.
6. Belvidere (1-0) beat Rockford Boylan 21-20.
7. Peoria Central (1-0) beat Peoria Manual 53-18.
8. Sycamore (0-1) lost to Lincoln Way West 35-31.
9. Sterling (1-0) beat Rock Falls 56-6.
(tie) Peoria Notre Dame (1-0) beat Richwoods 7-0.
Class 4A
1. Rochester (1-0) beat Eisenhower 79-48.
2. Phillips (1-0) beat Fenwick 40-16.
3. Rockford Lutheran (1-0) beat Quincy Notre Dame 62-7.
4. Althoff Catholic (1-0) beat Collinsville 24-22.
5. Geneseo (1-0) beat Chicago ( SSICP) 62-0.
6. Herrin (1-0) beat Waterloo 40-19.
7. Quincy Notre Dame (0-1) lost to Rockford Lutheran 62-7.
8. Murphysboro (1-0) beat Carbondale 63-28.
9. Columbia (1-0) beat East Alton-Wood River 49-0.
10. Coal City (1-0) beat Reed-Custer 47-0.
Class 3A
1. Sterling Newman (1-0) beat Rockridge 22-8.
2. Wilmington (1-0) beat Sandwich 48-13.
3. Williamsville (1-0) beat Auburn 31-21.
4. Byron (0-1) lost to Marengo 26-0.
5. Bishop McNamara (1-0) beat IC Catholic 49-32.
6. St. Joseph-Ogden (1-0) beat Winnebago 36-20.
7. Bloomington Central Catholic (0-1) lost to Washington 10-7.
8. Tolono Unity (1-0) beat Decatur St. Teresa 41-28.
9. Carterville (0-1) lost to Benton 20-13, OT.
10. Erie-Prophetstown (1-0) beat Bureau Valley 45-22.
Class 2A
1. Rockridge (0-1) lost to Sterling Newman 22-8.
2. Tuscola (1-0) beat Westville 28-7.
3. Auburn (0-1) lost to Williamsville 31-28.
4. Hall (1-0) beat Fulton 21-7.
5. Athens (1-0) beat Petersburg PORTA 42-0.
(tie) Downs Tri-Valley (1-0) beat Fieldcrest 49-18.
7. Maroa-Forsyth (1-0) beat Macon Meridian 59-0.
8. Fieldcrest (0-1) lost to Downs Tri-Valley 49-18.
9. Nashville (1-0) beat Carlyle 22-6.
(tie) Eastland-Pearl City (0-1) lost to Lena-Winslow 46-8.
Class 1A
1. Galena (1-0) beat South Beloit 43-0.
2. Lena-Winslow (1-0) beat Lanark (Eastland)-Pearl City 46-8.
3. Decatur St. Teresa (0-1) lost to Tolono Unity 41-28.
4. Carrollton (0-0) lost to Mt. Sterling (Brown County) 26-14.
5. Arcola (1-0) beat Martinsville 60-6.
6. Dakota (1-0) beat West Carroll 52-6.
7. Annawan-Wethersfield (1-0) beat Farmington 20-14.
8. Stark County (1-0) beat Knoxville 46-6.
9. Forreston (1-0) beat Ashton-Franklin Center 33-13.
10. Casey-Westfield (1-0) beat Paris 32-0.
blog comments powered by Disqus