Monday’s Scores

PREP BASKETBALL
BOYS BASKETBALL

Brentwood, Tenn. 60, Evanston Township 49

Calhoun 47, Jacksonville Routt 39

Chicago (Marine Military Academy) 58, Chicago (Noble Street Charter/Baker) High School 33

Chicago (STEM Academy) High School 83, Chicago Washington 63

Chicago ACE Tech Charter 63, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 58

Chicago Vocational 62, Graves Co., Ky. 4

Cisne 73, North Clay 39

Clemente 68, Chicago (Back of the Yards) 39

Clinton 64, Argenta-Oreana 45

Goreville 83, Cobden 62

Holy Trinity 72, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 39

Juarez 68, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 46

Manley 66, Chicago (Solorio Academy) 59

New Athens 56, Dupo 53

St. Francis de Sales 71, Chicago (Hansberry College Prep) High School 41

Stagg 56, Joliet Central 54

Warren 71, Benton 33

Wilmot Union, Wis. 71, McHenry 59

Woodstock 60, Sycamore 59

Gibson County Classic
Pool Play

Castle, Ind. 74, Lawrenceville 64

Ev. Reitz, Ind. 88, Chicago Mt. Carmel 55

Glenbard West Invitational

Glenbard North 64, Wheaton Academy 57

Glenbard West 67, St. Francis 56

Hoffman Estates 67, Leyden 51

Willowbrook 59, Northridge Prep 41

Jacobs Tournament

Algonquin (Jacobs) 50, Johnsburg 35

Barrington 71, Crystal Lake South 41

Bartlett 68, Rockford Jefferson 62

Lakes Community 64, Corliss 38

Prairie Ridge 67, South Elgin 64

Rockford Boylan 72, Huntley 44

Woodstock Marian 54, Cary-Grove 42

Zion Benton 84, Grant 74

Marengo Tournament

Antioch 59, Westminster Christian 50

Elgin 66, Rochelle 56

North Boone 55, Marengo 54

Richmond-Burton 68, Harvest Christian Academy 49

Wauconda 66, Round Lake 60

Woodstock North 42, Chicago (Carver Military) 38

Marist Holiday Invitational

Chicago Ag Science 46, Hubbard 31

Marist 63, Bowen 50

St. Joe Ogden Leader Classic
Seventh Place

Cissna Park 43, Armstrong 40

Fifth Place

Westville 68, Chrisman 48

St. Teresa Tournament

Decatur Lutheran (LSA) 68, Mt. Pulaski 65

Decatur St. Teresa 57, Heyworth 40

Maroa-Forsyth 57, Cerro Gordo 22

Riverton 35, Sullivan 27

Wheeling Tournament

Fremd 53, Streamwood 25

Lake Park 62, Prospect 49

Libertyville 71, Glenbrook South 68

Naperville Central 62, Maine West 51

Niles North 73, Vernon Hills 38

Niles Notre Dame 65, Dundee-Crown 29

Waukegan 69, Buffalo Grove 52

Wheeling 63, Deerfield 54

GIRLS BASKETBALL

Addison Trail 54, Kelly 14

Benton 51, Christopher 33

Bloomington 73, Rantoul 33

Breese Central 45, Greenville 23

Brussels 65, Madison 39

Champaign St. Thomas More 46, Normal University 42

Chicago (Jones) 58, Schurz 31

Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 41, Steinmetz 27

Chicago (STEM Academy) High School 34, Chicago Little Village 11

Clifton Central 48, Donovan 24

Crete-Monee 53, North Lawndale 49

Crystal Lake South 55, Dundee-Crown 45

Durand 54, Dakota 44

East Moline United 56, Rock Island Alleman 35

Elverado 49, Zeigler-Royalton 22

Havana 53, Farmington 38

Hillsboro 51, Vandalia 26

Hoopeston 78, Watseka 27

Hope Academy 38, Bremen 29

Johnsburg 57, Lakes Community 48

LeRoy 44, Monticello 40

Lewistown 67, Stark County 57

Lincoln Way North 75, Reavis 34

Lincoln-Way East 59, Lincoln Way Central 20

McHenry 50, Wauconda 46

Monmouth-Roseville 65, Orion 39

Montini 81, Westchester St. Joseph 37

Mother McAuley 66, Minooka 50

Mounds Meridian 67, St. Mary, Ky. 53

Munster, Ind. 43, Thornton Fractional North 35

New Athens 62, Trico 21

Ottawa Marquette 45, Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 39

Peoria Heights 24, West Prairie 20

Petersburg PORTA 37, Riverton 35

Plainfield South 59, Andrew 48

Richards 42, Evergreen Park 38

Rockford Lutheran 62, Byron 40

Rosary 63, Hinckley-Big Rock 23

South Fulton 47, North Fulton 34

Springfield 56, Quincy Notre Dame 27

Taft 56, Chicago Roosevelt 14

Teutopolis 50, Carterville 27

Trenton Wesclin 48, Carlyle 45

Tuscola 71, Cerro Gordo 42

Warren 63, Orangeville 50

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 64, North-Mac 43

Winchester 78, Concord (Triopia) 48

Woodstock Marian 45, North Chicago 14

Arthur-Lovington Tournament

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 50, Shelbyville 22

Chrisman 59, Shelbyville 30

Stewardson-Strasburg 41, Fithian Oakwood 35

Tri-County 51, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 43

Bradley Bourbonnais Tournament

Bradley-Bourbonnais 64, Peotone 54

Chicago Northiside Tournament

Bensenville (Fenton) 36, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 32

Gibson County Tournament
Pool Play

Ev. Reitz, Ind. 88, Chicago Mt. Carmel 55

Mt. Vernon (Posey), Ind. 53, Lawrenceville 42

Guerin Prep Tournament

Ridgewood 51, Chicago Academy 31

Westminster Christian 49, Guerin 47

John Wood Shootout

Mendon Unity 47, Clopton, Mo. 35

Monmouth United 39, Elsberry, Mo. 25

Monroe City, Mo. 52, Barry (Western) 47

Tolton Catholic, Mo. 53, Payson Seymour 35

Mundelein Tournament

Auburn 57, Nazareth 41

Conant 40, Highland Park 26

Grant 48, Cary-Grove 46

Grayslake North 56, Hoffman Estates 44

Lake Park 47, Vernon Hills 41, OT

Lake Zurich 42, Niles West 29

Libertyville 55, Streamwood 28

Prairie Ridge 28, Mundelein 22

Nike Tournament of Champions

Homewood-Flossmoor 59, Eastside Paterson, N.J. 40

Marist 62, Liberty, Nev. 61

Mater Dei-Santa Ana, Calif. 53, New Trier 24

River Forest Trinity 57, Bishop McNamara, Md. 45

Oswego East Tournament

Downers South 53, Joliet Central 46

Lemont 59, Aurora (East) 46

Machesney Park Harlem 49, Plainfield Central 30

Oswego East 55, IC Catholic 30

Plainfield East 64, West Chicago 35

Plainfield North 58, Aurora Central Catholic 41

Proviso East 73, Oswego 33

Sycamore 43, Metea Valley 22

Ottawa High School Tournament

Lincoln Way West 54, Metamora 43

Streator 42, Ottawa 37

Yorkville 61, LaSalle-Peru 31

Saint Viator Tournament

Harvest Christian Academy 47, Leyden 23

Maine East 53, St. Viator 38

Regina 51, Elmwood Park 31

Zion Benton 52, Glenbrook North 36

St. Bede Holiday Tournament

Eureka 58, Fieldcrest 43

Kewanee 61, St. Bede 54

Princeton 37, Mendota 27

Seneca 45, LaMoille 41

Warren Tournament

Gurnee Warren 63, Deerfield 54

Larkin 53, Carmel 48, OT

Phillips 49, Grayslake Central 44

Wheeling 53, Lake Forest 41

Wheaton North Tournament

Downers North 51, Waubonsie Valley 32

Glenbard South 32, Glenbard North 26

Glenbrook South 60, Elk Grove 21

Hinsdale Central 60, Algonquin (Jacobs) 42

Lyons 60, Elgin 29

Schaumburg 58, Willowbrook 48

St. Charles East 54, Palatine 43

Wheaton North 60, Aurora (West Aurora) 51

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s